Otázky a odpovede

V súčasnosti sa zdá, že TV reklama stráca na účinnosti. Aké sú alternatívne cesty na vzbudenie pozornosti?

 Philip Kotler: Priemerný američan je vystavený niekoľkým stovkám reklamných správ denne a potrebuje vypnúť. TV reklama stráca účinnosť kvôli narastajúcemu šumu jednotlivých reklám, nárast reklamných kanálov, existencii diaľkového ovládača a odmietanie televízie celkovo z hľadiska zdravšieho životného štýlu. Výsledkom je, že marketéri jednoducho musia zhodnotiť a uvážiť nové metódy získavania zákazníckej pozornosti.

Veľmi vyhľadávané sú tieto:

  • Sponzoring. Firmy so zámerom získať pozornosť zobrazia svoje logo a označkujú celé štadióny, na hráčske tímy alebo individuálnych športovcov.
  • Zmienky v talk shows. V jednej z amerických talk show si moderátor vypýtal od obsluhujúceho personálu tyčinku Snickers, ktorú mu museli ísť kúpiť. Urobil tak v rôznych obmenách tri krát a vyvrcholilo to, keď Mars zaslal celú dodávku tyčiniek Snickers, aby nasýtil obecenstvo.
  • Product placement. Vo filme Die Another Day šoféroval James Bond svoj Aston Martin, používal mobil Sony a ukazoval svoje hodinky Omega. Výrobky môžu byť spomenuté aj v knihách, románoch, poviedkach – značka BVLGARI si dala napísať celý román mystického charakteru - The Bulgari Connection.
  • Pouličné promotion. Firmy si najali hercov, aby kráčali po uliciach a pýtali sa ľudí, či sa s nimi môžu odfotiť prostredníctvom ich nových mobilných telefónov s kvalitným fotoaparátom. Sprvu prekvapení ľudia potom ďalej šírili správu o novom telefóne.
  • Využívanie hviezd. Michael Jordan je hviezdou eventov firmy Nike – kde predvádza svoje vlastné modely topánok Nike. McDonald's, prádlo Hanes, baterky Rayovac...všetci využívajú hviezdy. Tvár ex-senátora menom Bob Dole prekvapivo dostala Viagru do povedomia národa.
  • Reklama na tele. Univerzitní študenti si na čelo dali namaľovať logo Dunkin' Donuts počas basketbalového turnaja NCAA.

Spoločnosti míňajú stále viac na TV reklamu, aj keď sa počet kanálov rozširuje a existuje efekt okamžitého prepínania kanálov. Nie sú spoločnosti nejako pomalé pri zisteniach o poklese efektivity TV reklamy?

Philip Kotler: Mnoho firiem je stále slepých ku obrovským zmenám na komunikačnom trhu. Dni masovej komunikácie sú preč aj so svojou rozhadzovačnosťou a otravnosťou. Radím svojim klientom redukciu nákladov na TV reklamu, najmä ak ide o masovú reklamu. Menej ľudí sleduje TV, mnoho z nich pri reklame rýchlo prepína a väčšina reklám je kvôli cene mediálneho priestoru tak krátka, že nedokážu byť efektívne.

 

Ak by krajina mala iba zopár TV staníc, rádií a novín, masový marketing by bol veľmi efektívny. Pokiaľ má krajina ako USA napríklad niekoľko tisíc TV a rádio staníc, je veľmi nákladné osloviť masového diváka.
Medzi niekoľkými ťahačmi masovej sledovanosti sú Super Bowl a Olympiáda. Narastajúca fragmentácia mediálneho publika vyžaduje od marketérov, aby začali viac cieliť na menšie skupiny, dokonca až na one-to-one marketing. Dobrou správou je, že toto bude znižovať náklady na propagáciu. Čo dobrého je na propagovaní jedla pre mačky na národných okruhoch, keď iba 25% domácností má mačku?

Mediálni analytici volajú po väčších výdavkoch na PR – vzťahy s verejnosťou. Súhlasíte s nimi?

Philip Kotler: Súhlasím. Reklama má svoje už sa sebou, najmä tá masová, ktorá fungovala štýlom „trafím sa alebo miniem cieľ“. Taká bola aj jej kvalita, ale bol čas, keď fungovala bez problémov. Doteraz sa úloha Public Relations – PR podceňovala. PR pritom pozostáva z viacerých nástrojov: publikovanie, eventy – propagačné udalosti, správy, vtiahnutie komunity, tvorba identity, lobovanie a sociálne investície.

 

Keď zákazník vidí reklamu, uvedomuje si, že je to reklama, pričom stále viac ľudí ju jednoducho vypína. To nahráva PR, ktoré majú lepšie vyhliadky predrať sa cez komunikačné prehustenie a jednoducho preniknúť.

Ba čo viac, správa môže byť vhodnejšia a vierohodnejšia. PR má tie správne nástroje, aby okolo produktu dokázala vytvoriť šumenie a hemženie, ktoré pritiahne pozornosť. Všimnúť si to môžete aj v knihe od Ala a Laury Ries nazvanej The Fall of Advertising and the Rise of PR.